Tesislerimiz

Kırşehir Merkezi Isıtma Sistemi:

Jeotermal Merkezi Isıtma Sistemimiz Terme bölgemizdeki T-4 ve T-9 kuyularından faydalanarak yapılmaktadır. Bu kuyularımızın ortalama sıcaklıkları 56 °C ve iki kuyunun toplam debiside yaklaşık olarak 100lt/sn dir. Bu iki kuyuda Isı Merkezimize çok yakındırlar.

Sistemin işleyişi temel olarak Şöyledir: Termal su, kuyulardan seperatörler vasıtası ile gazı alındıktan sonra kendi cazibesi ile Isı merkezine alınmakta ve Termal su pompaları vasıtasıyla eşanjörlere basılmaktadır. Aynı zamanda kapalı devre şehir temiz suyu hattında bulunan şebeke suyu da, pompalar yardımıyla eşanjörlere basılmaktadır. Ortalama 55 °C de eşanjöre giren termal su yaklaşık 41-42 °C de, 13 °C kayıpla eşanjörden çıkar. Yine şehir kapalı devre dönüş hattından 41-42 °C de gelen temiz su eşanjöre girer ve yaklaşık 48-49 °C de eşanjörden çıkar ve şehre ısıtma amacıyla gönderilir. Bu işlem bu şekilde 24 saat kesintisiz sürdürülür.

Isı merkezimizde Isı transferini sağlayan 4 adet eşanjör bulunmaktadır. Bu eşanjörler titanyum plakalıdır. Titanyum olmasının nedeni ısı iletimini yüksek olmasıdır. Ayrıca hafif olduklarından bakımları kolaydır.Termal suyu eşanjörlere pompalayan 5 adet (55 KW, 40mss, 320m?/h) pompamız bulunmaktadır. Kapalı devrede ise 4 adet 55KW, 40mss, 270mA?/h ve 4 adet 90KW, 57mss, 400mA?/h pompalarımız bulunmaktadır. Gerek pompalarımız gerekse termal akışkan debimiz dış hava koşullarına göre çalıştırılmaktadır. Dış ortam sıcaklığı yüksek olduğunda binaların ısı ihtiyaçları az olduğu için düşük debide termal su ve az elektrik tüketimi için pompaları minimum değerlerinde çalıştırmaktayız. Dış ortam sıcaklığı düşük olduğunda ise binaların ısı ihtiyacı arttığından, gerek termal su tüketimimiz gerekse elektrik tüketimimiz artmaktadır.

Termal akışkanın ısı merkezimize taşınmasında ve şehir içi kapalı devremizdeki şebeke suyunun binalara iletilmesinde kullanılan borularımız özel borulardır. Termal su ısı merkezimize PPRC ve paslanmaz borularla taşınmaktadır. şehir içi kapalı devremizdeki borular ise hem gidiş hem de dönüş boruları olmak üzere iki hat bulunmaktadır. Ana borularımız ın izolasyonlu çelik borudur. Yaklaşık 3 km çelik borumuz mevcuttur. Bina hatlarımız ise izolasyonlu PPRC borulardır. Bu borularda yaklaşık 8 km’dir.