Jeotermal Boru Hattı Yenileniyor

Valimiz Sayın Necati Şentürk, Bölgesel Isıtma Sistemi Altyapı Yenileme Projesi kapsamında Terme Caddesinde yürütülen jeotermal çalışmaları yerinde inceledi.

Jeotermal boru hattının yenilenme çalışmalarını yerinde inceleyen ve yetkililerden bilgiler alan Valimiz Sayın Necati Şentürk, yenilenen jeotermal boru hattı ile vatandaşlarımıza daha kaliteli hizmet vermenin amaçlandığını söyledi.

İlimizde yaklaşık 11 bin metre uzunluğunda boru hattı yenileme çalışmasının bütün hızıyla devam ettiğini belirten Valimiz Sayın Necati Şentürk, “Bu çalışmada son teknolojiden faydalanıyor ve kaliteli malzame kullanılıyor. Kullanılan malzemelerin toplam maliyeti 3 milyon 800 bin TL. Bu finansmanın büyük kısmını İl Özel İdaremizden temin ettik. Kasım ayı sonunda tamamlanmasını beklediğimiz bu yenileme çalışmasıyla ısı kaybını önlemek, su kaçağını önlemek, konutlara ve iş yerlerine daha çok su vermek amaçlanmıştır. Çalışmaları planlarken daha uzun süreli hizmet verecek nitelikte olmasını tercih ediyoruz. Kullanılan suyu yeniden enjekte etmek için yenilenen boru hattının biri gidiyor, biri geliyor. Jeotermal, vatandaşlarımızın hem daha rahat ısınmaları için hem de çevre dostu olması bakımından oldukça önemli bir malzemedir. Sağlık turizmi açısından ve turizm dolayısıyla ekonomiye katkı sağlayan bir kaynaktır. Resmi kurumlar, camiler, ev ve işyerleri olmak üzere toplamda 1200 aboneye hizmet veren jeotermal boru hattının yenilenmesinde birlikte hareket ettiğimiz bütün kurumlara teşekkür ediyorum. Bu birliktelik diğer illere örnek olacak seviyededir. Ayrıca, bu çalışmanın memleketimize hayırlı olmasını temenni ediyorum.” dedi.

Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci de yaptığı açıklamada, “Terme, Ankara ve Lise caddelerinde bu yıl su hatlarını yeniledik. Şimdi de jeotermal ile koordineli bir şekilde kanalizasyon ve yağmur suyu hatlarını yeniliyoruz. Önümüzdeki bahar aylarında bu asfaltların hepsi kazınacak, yollar ve kaldırımlar komple tekrar yapılacak. Böylelikle otuz yıl boyunca altyapıya bir daha dokunulmayacak. Burada 3400 metre çelik boru, 7600 metre civarında da plastik boru yenileme çalışması yapılıyor. İlimizde devam eden yağmur suyu, içme suyu, kanalizasyon, jeotermal ve elektrik hatları çalışmaları yolların kapanması ve trafik sıkışmalarına neden olabiliyor. Kırşehirli hemşerilerimizden bu konuda biraz sabır istiyoruz. Artan nüfus ve gelişen teknoloji ile birlikte sürekli bir yenilenme hali gerekiyor. Biz de diğer kurumlarla koordineli bir şekilde çalışarak vatandaşlarımıza en güzel hizmetleri vermeyi planlıyoruz. Modern bir Kırşehir için çalışmalar yürütüyoruz.” şeklinde konuştu.

Valimiz Sayın Necati Şentürk’ün yanı sıra Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, İl Genel Meclisi Başkanı Barbaros Dulkadiroğlu, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Bektaş Aydoğan, Kırşehir Jeotermal Müdürü Hüseyin Kaya ve ilgili kurum amirlerinin de yer aldığı inceleme, İl Müftü Vekili Bekir Ecan’ın okuduğu duanın ardından jeotermal borusunun sembolik olarak yerine yerleştirilmesi ile sona erdi.

 

  

  

[24 Haziran 2018]